KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752072
*
nr 1475 2072
Attie Brahme
(1916-2003), Sverige
Oljemålning, Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2022
kl 20:06:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 10:27:14
1
100 kr
29/5 12:29:54
2
300 kr
20/6 20:00:22
1
Vinnande bud
20/6 20:01:13
2
400 kr
20/6 20:01:13
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Läs mer om Attie Brahme
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: attie brahme högalid motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14
*
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Attie Brahme
nr 1475 2072
Attie Brahme
(1916-2003), Sverige
Oljemålning, Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/5 10:27:14 | 1 | 100 kr |
29/5 12:29:54 | 2 | 300 kr |
20/6 20:00:22 | 1 | Vinnande bud |
20/6 20:01:13 | 2 | 400 kr |
20/6 20:01:13 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.Läs mer om Attie Brahme
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: attie brahme högalid motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14